Ceremonia po Waszemu, czyli rzecz o ślubach symbolicznych

Nowa tradycja?
Z moich obserwacji rynku ślubnego w ostatnich latach, wynika, że jesteśmy świadkami tworzenia się nowej, świeckiej tradycji! Śluby symboliczne (znane bardziej pod nazwą humanistyczne, ale o tym za chwilę) nie są już zjawiskiem kompletnie niespotykanym. Coraz więcej par decyduje się na tę formę ceremonii z najróżniejszych powodów!

 

Ale od początku! Co to jest ten ślub symboliczny? Można go nazwać ślubem umownym- dwoje ludzi umawia się, że w danym dniu złoży sobie najważniejszą w życiu przysięgę w miejscu i formie wybranej przez siebie. Ceremonia zawarcia ślubu symbolicznego może być w pełni spersonalizowana, zawierać elementy artystyczne czy nie występujące podczas ślubu cywilnego. Podczas tego ślubu możecie dosłownie wszystko- od ustawienia kolejności elementów, przez odczytanie własnych przysiąg, wplecenie przemów bliskich, aż po elementy rytualne. Ślub symboliczny to szeroka kategoria dzieli się na śluby humanistyczne i śluby stylizowane.

Ślub humanistyczny czyli taki, który stawia w centrum człowieka. Popularny w krajach skandynawskich czy Szkocji, gdzie religia nie jest zbyt ważnym aspektem życia. Ceremonia humanistyczna ma w pełni skupić się na miłości i ludziach, którzy sobie ją przyrzekają. Ma przekazywać wartości, którymi kierują się zawierający związek ludzie, poprzez np. przytaczane dzieła literackie, muzykę czy tekst sformułowany specjalnie przez Mistrza Ceremonii.

Każdy ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym, jednak nie każdy symboliczny jest humanistyczny:) Do tej pory w zasadzie wszystkie ceremonie, które zdołałam przeprowadzić były mocno eklektyczne:) Czerpały z różnych rodzajów ślubów, zawierały spersonalizowane elementy, zahaczały oczywiście o nurt humanizmu, jednak jednocześnie były stylizowane na nieco urzędowe lub nawet kościelne!

W kategorii ślubów symbolicznych możemy znaleźć również ceremonie stylizowane. Co to znaczy? To oznacza, że Wasz ślub może przypominać np. ceremonię starosłowiańską/średniowieczną/elficką/gwiezdnowojenną czy każdą jaką sobie wymarzycie. Wszystkie elementy są wtedy odpowiednio dopasowane i wystylizowane, aby nadać wydarzeniu totalnie klimatycznego charakteru. Nie miałam jeszcze przyjemności prowadzić takiego ślubu, ale z przyjemnością podejmę wyzwanie!

 

Czy tak w ogóle można?

No można! Jednak trzeba pamiętać, że to rodzaj ślubu, który nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych. Czyli jeśli zorganizujecie w dniu wesela taką ceremonię, formalnie- w świetle prawa nie będziecie mężem i żoną. Aby Wasze przysięgi nabrały mocy prawnej, musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby podpisać dokumenty. Możecie zrobić to tego samego dnia, lub w dowolny, inny dzień przed lub po ceremonii.

Po co brać taki ślub?

Z powodów formalnych- np. jedno z narzeczonych jest z USA, gdzie nie jest wydawany dokument o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, jaki wymagany jest w Polsce. Para bierze wtedy ślub w Stanach, ale ceremonię i wesele może zorganizować w Polsce. Powodem formalnym może być również np. przedłużający się proces rozwodowy jednego z małżonków lub brak możliwości zawarcia ślubu ze względu na płeć narzeczonych. Ślub symboliczny może wziąć po prostu każdy- niezależnie od orientacji, wiary czy obywatelstwa.

Z powodów technicznych- np. Urząd uznał miejsce ślubu za niegodne, albo najzwyczajniej nie ma terminu. Albo urzędnik jest- co tu dużo mówić- leniwy i nie chce mu się pracować w terenie po 12:00. W ostatnich sezonach częstym powodem był covid. Urzędy nie wyrażały w ogóle zgody na wyjazd „w teren”, a ślub można było wziąć tylko w urzędzie, tylko przy obecności świadków. Dlatego pary decydowały się na podpisanie dokumentów w urzędzie, a ceremonię dla gości organizowały w plenerze czy obiekcie weselnym.

Coraz więcej par zawiera go bo chce! Nie przez zawiłości prawne czy lokalizacyjne, ale przez swoją świadomość! Ślub symboliczny jest przecież wyjątkowy, spersonalizowany, wzruszający i po prostu piękny! Zdarza się, że pary innego dnia biorą w obecności świadków ślub konkordatowy (zawierany w kościele) np. w przypadku, kiedy tylko jedna strona jest wierząca lub tylko jedno z narzeczonych chce takiego ślubu, a przed weselem dla wszystkich gości zorganizowana jest ceremonia symboliczna. Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego.

Kto może udzielić ślubu?

Każdy! Może zrobić to Wasz znajomy, siostra, sąsiad czy babcia. Ważne, aby potrafił zaplanować i przeprowadzić ceremonię, napisać i odpowiednio poprowadzić. Nie ma żadnego przymusu posiadania kursu/szkolenia czy certyfikatu. Jeśli znacie jakiegoś aktora czy celebrytę- również może to zrobić. Należy jednak zwrócić uwagę czy spełni to Wasze oczekiwania względem kształtu ceremonii. Jeśli jednak wolicie, aby było to wykonane przez profesjonalnie- poszukajcie celebranta, który zajmuje się tym zawodowo! Taka osoba musi mieć do tego predyspozycje, przedstawić możliwości, zbadać potrzeby, zaproponować rozwiązania i przede wszystkim przeprowadzić ceremonię w Waszej konwencji.

Gdzie może odbyć się ceremonia?

Pewnie Was nie zaskoczę- wszędzie! Najczęściej jest to bezpośrednie sąsiedztwo miejsca, gdzie odbywa się wesele. Nie jest jednak powiedziane, że ceremonia nie może odbyć się w domu, prywatnym ogrodzie, w górach, w parku, kinie czy na plaży. Nie ma żadnych „norm” regulujących stopień godności miejsca czy wyznacznika czy goście mają siedzieć czy stać oraz czy para ma zająć miejsce pod pergolą czy parasolem:) O wszystkim decydujecie sami. Oczywiście nie możecie zapomnieć o aspektach technicznych czy organizacyjnych. W tym może pomóc celebrant, wedding planner czy menager obiektu.

Ile to kosztuje?

To zależy! Jak każda usługa- możecie mieć ją za darmo, jeśli poprosicie kogoś z bliskich. Możecie wydać na nią kilkanaście tysięcy, jeśli chcecie by udzielił Wam ślubu Antonio Banderas. Możecie zapłacić też kilkaset złotych u początkującego Mistrza Ceremonii. Lub powyżej tysiąca do kilku tysięcy w agencji/u profesjonalnego celebranta. Wszystko uzależnione jest np. od terminu, miejsca, zakresu usługi czy konwencji.

Mistrz Ceremonii Kraków

Udzielaniem ślubów zajmuję się nieoczekiwanie od 2019 roku. Jest to chyba najbardziej wdzięczna rola i ogromny zaszczyt, że pary wciąż wybierają mnie, abym udzieliła im ślubu! Staram się jak mogę, aby ten moment stał się wyjątkowy i zapamiętany nie tylko przez Młodych, ale też wszystkich zgromadzonych gości. Sam proces twórczy, kiedy przygotowuję scenariusz, przemowę, szukam cytatów czy porównań, choć wymagający- jest dla mnie dużą przyjemnością! Nie mam na koncie setek ceremonii- zaledwie kilkanaście, jednak wydaje mi się, że to dla pary jednak plus. Przy setkach przeprowadzonych ceremonii pewnie łatwo o sztampowość i schemat.

Zapraszam do kontaktu, jeśli interesuje Was więcej informacji jak wygląda ślub humanistyczny Kraków przy współpracy ze mną!

Ceremonia humanistyczna

Podziel się na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
konsultantka ślubna kraków

Magdalena Sołtys

Wedding planner

Najnowsze wpisy

Koordynacja dnia ślubu

Koordynacja dnia ślubu To, co przeżywa Para Młoda w dniu ślubu wie tylko Para Młoda w dniu ślubu:) Często organizując całość wydarzenia przez wiele miesięcy,

Czytaj dalej

Czego nie wie Para Młoda przed weselem?

Rozmowy, szukanie inspiracji, czytanie ofert, umów, kompromisy, decyzje, czasem kłótnie- słowem: przygotowania do ślubu! Jednak nawet najlepiej przygotowany plan, scenariusz i harmonogram, nie przygotują Was

Czytaj dalej